Kthese historike për Kosovën

2018-12-03

2018-11-28

Dashuria e kombit tonë për këtë ditë, është e pakufishme. Ndër shekuj, përballë Perandorisë otomane që kishte bërë përpjekje ta shuajë kujtesën për Flamurin e Skënderbeut, triumfoi kujtesa popullore që doli më e fortë se një perandori.

 

Dekada e parë e shk XX ringjalli shpresën për liri.

 

Dhe kjo ringjallje ndërlidhet me emrin e Dedë Gjo Lulit e në luftërat e tij çlirimtare kundër Turqisë, ndërlidhet me emrin e priftit luftëtar dom Nikollë Kaçorrit e Luigj Gurakuqit, dhe me të gjithë ata që u flijuan prej shekullit të Skënderbeut e deri më sot.

 

Flamuri ynë ka qenë shenja paprekshme e fisnike e krenarisë së identitetit tonë ilir, arbëror e shqiptar kundër asimilimit aziatik, shenjë e devotshmërisë ndaj Atdheut dhe shenjë që na lidhte me identitetin evropian e me kombet europerëndimore, sepse Evropa gjithmonë na e ka ruajtur dhe nderuar këtë flamur.

 

Gjergj Kastrioti - Skënderbeu dhe flamuri i tij kuq e zi, po qe se ndërlidhen edhe me krishterimin ilir-arbëror-shqiptar, atëherë qenka vetë Zoti që na thotë: pa Skënderbeun e flamurin e tij, ju nuk jeni shqiptarë!

 

Te Flamuri lidhen edhe kryemra shqiptarë, që nga Skënderbeu, Dedë Gjo Luli, Ismail Qemali, Nikollë Kaçorri... e deri te Ibrahim Rugova e Adem Jashari!

Dita e Flamurit është festa kryesore shqiptare që na shkëputi prej Azisë e na lidhi me Evropën. Është Dita që i bashkoi shqiptarët e të gjitha besimeve e krahinave rreth përbashkësisë shqiptare.

 

Në përvjetorin e kësaj dite të shënuar për të gjithë shqiptarët, 28 nëntori i vitit 2018 i gjen shqiptarët më të arrirë se kurrë dhe në rrugë të drejtë për t’u bërë një në Evropën e Bashkuar.

 

Në vitin e themelimit të ushtrisë, lidhshmëria e mëtejmë me shqiptarët kudo që jetojnë në rajon e faktorizon kombin tonë në element konstruktiv dhe kyç për paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe më gjerë.

 

Ne bashkë do të punojmë drejt realizimit të qëllimeve të përbashkëta, integrimit të vendeve tona në NATO dhe Bashkimin Evropian.

 

Urimet më të përzemërta për 28 Nëntorin nga Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovë.

2018-11-05

Sonte në zyret e PSHDK-së në Gjakovë u shënua 28-vjetori i themelimit të Partisë Shqipetare Demokristane të Kosovës.

 

PSHDK- ja erdhi në skenen politike në rrethana dhe kohë tê vështira.

 

Ky subjekt politik ishte ambasador i fuqishëm i Kosovës në përendim për mbrojtje të drejteës kombëtare për liri dhe pavarësi.

 

PSHDK-ja u angazhua në vazhdimësi për shtetformimin dhe shtetndërtimin e Kosovës.

 

Sot PSHDK-ja vazhdon të jetë e pranishme në skenen politike dhe po jep një kontribut të çmuar me aktivitetin e saj politik.

 

Në këtë solemnitet aderuan zyrtarisht në PSHDK dhe ju bashkuan projektit tonë për një Gjakovë më të zhvilluar: Nora Kaja, Berat Thaqi, Metush Kaja, Vlora Isufi, Valon Kulludra, Bjashka Alija dhe Fjolla Asllani.

 

2018-09-11

Aktet terroriste të 11 shtatorit 2001 në Kullat Binjake në Nju Jork, të sulmeve më vrastare terroriste në tokën amerikane, që u kryen nga një grup rrëmbyesish islamikë radikalë, ku mijëra njerëz humbën jetën, është cilësuar si ngjarja që ndryshoi shumë gjëra në botë.

 

Këto sulme të shëmtuara terroriste që tronditën gjithë botën demokratike, nuk ishin vetem ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vlerat që ata përfaqësojnë, modelin e frymëzimit për botën e lirë, por ishin sulme kundër lirisë, demokracisë e dinjitetit njerëzor, kundër paqes, sigurisë, bashkëjetesës dhe vlerave të një shoqërie me parime të demokracisë liberale.

 

Ne i bashkohemi sot përkujtimit dhe nderimit të viktimave të këtyre sulmeve terroriste duke u solidarizuar me kombin amerikan, shpëtimtarin e shqiptarëve, me dhimbjen e familjarëve të mbi 3 mijë viktimave nga 70 vende të ndryshme të botës, në mesin e tyre edhe tre shqiptaro-amerikanë, Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj.

 

Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës mbështet koalicionin ndërkombëtar në luftën kundër terrorizmit me në krye SHBA, në vendosmërinë e tyre për të mposhtur këtë të keqe globale dhe për të mbrojtur dhe promovuar vlerat e lirisë e demokracisë.

Zyra për Informim e PSHDK-së

2018-09-01

Partia shqiptare demokristiane e Kosoves, e përkrah kërkesën e partive opozitare për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme të Parlamentit të Republikës së Kosovës, në të cilën do të diskutohet rreth dialogut me Serbinë, në veqanti rreth qëndrimit të presidentit Thaqi për korigjimin e kufijëve të Kosovës.

 

PSHDK, kërkon nga deputetët e parlamentit të republikës së Kosovës që të jenë në mbrojtje të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës dhe të veprojnë në interes të integritetetit dhe sovraniteteit të vëndit.


PSHDK kërkon të mos ketë ndarje të qendrimeve nga deputetet për qellime partiake ose klanore, por të jenë njëzeri kunder idesë së presidentit Thaqi për korrigjim të kufijëve, që nënkupton shkëmbim të teritoreve me Serbinë, si dhe të nxirret një rezolutë e cila i përcakton vijat e kuqe për presidentin Thaqi në bisedime me Serbinë.

 

PSHDK kërkon qe të mos lejohet në asnjë mënyrë që marreveshja eventuale në mes Kosoves dhe Serbisë të krijoj: ndarje të Kosoves, shkëmbim të teritoreve apo krijimin e asociacionit me kompetenca egzekutive.

 

PSHDK kërkon që të ketë reciprocitet në rrespsektimin e të drejtave të shqiptarëve që jeteojnë në Serbi, me të drejtat e sebeve që i gëzojnë në Kosovë.

Prishtinë 01-09-2018 Qendra për informim PSHDK

2018-11-13

Me datën 10.11.2018, në Emmen-LU, në prezencën e 22 anëtarëve u mbajt mbledhja e rregullt e radhës e Kryesisë së BD.

 

U shqyrtuan shum tema nga më të ndryshmet:
-Informim lidhur me shënimin e jubileut të 28 të themelimit të PSHDK-së, organizuar nga BD e Gjakovës, e që u vlerësue mjaft pozitivisht.

-Pregaditja dhe organizimi i Manifestimit të Ditës së Flamurit , që nën patronatin e BD këtu në CH, e bën Dega e Sursees. Manifestimi do të mbahet, ditën e shtunë me datën 01.12.2018,me fillim nga ora 19:30 në Sursee-LU.

-Informim për dy Turnire në futboll të vogël gjatë muajit dhjetorë; njeni në Degën Bremgarten-Wohlen, dhe tjetri në Wolhusen. Ku do të ketë pjesmarrje masive dhe ju dha mbështetje e plotë organizatorëve.

-Organizimi i Darkes së përbashkët familjare,tanimë tradicionale, si rrumbullaksim i aktivitetit një vjeçarë. E qe do të mbahet me 08.12.2018 në Sallen e ahengjeve të zt. Petrit Prenaj në¨Shöftland-AG.

-Po ashtu, u rregulluen edhe disa punë teknike që ishin brenda për brenda vet punës në BD të Zvicërres.

Në fund, Kryesija vlerësoi pozitivisht punën e BD në Zvicërr, dhe të bashkuar 9 Degë, u zotuan që do të punojnë, si gjithnjë për të mirën e anëtarësisë në përgjithësi kudo.e posaqërisht këtu në Diasporë. Gjithnjë duke dëshmuar, që deshtën apo jo të tjerët, BD-Zvicërr është një arterje e fortë Demokristiane, kombëtare dhe patriotike.e dëshmuar këtu e 27 vite më parë.
Nuk meriton të anashkalohet..!?

Kryetari i BD: 
Nue Kaqinari
Sekretari i BD:
Tush Berisha

Këshilli për informim i BD në Zvicërr

2018-02-18

Dr.Don Lush Gjergji

 

Kush është për ne Shqiptarët Gjergj Kastrioti – Skënderbeu?
Kaluan 550 vite pas vdekjes së tij. Shumçka ka shkruar historiografia botërore, diçka më pak ajo arbërore dhe shqiptare. Megjithatë kemi mjaft elemente për ta portretizuar dhe paraqitur atë në dimensione historike dhe aktuale. Figura e tij zgjon gjithnjë shumë mendime, vlerësime, shqyrtime, këndvështrime, deri te kundërshtimi, urrejtja, keqinterpretimi, frika nga e vërteta dhe jeta e tij.

2018-02-17

Pavarësia e Kosovës, është ngjarja më madhore në historinë e vendit tonë pas pavarësisë së Shqipërisë

Liria dhe pavarësia e vendit tonë, është realizuar me mund e sakrificë të madhe të popullit të Kosovës dhe fal ndihmës së vazhdueshme të komunitetit ndërkombëtar, në krye me SHBA-në dhe BE-në. Kosova u është mirënjohëse pafundësisht këtyre vendeve mike.

 

2018-02-16

Zef MORINA

 

Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës,

po ju drejtohem me ketë opinion timin, në mënyrë të veçantë i drejtohem elektoratit demokristianë, të cilët, për më shumë se dy dekada, i përfaqësoj në skenën politike të Kosovës.
Më 17 shkurt të vitit 2008, falë votës Tuaj, unë isha deputet i Kuvendit të Kosovës, së këndejmi dhe i privilegjuar e shumë i nderuar, që pata mundësinë të isha njëri ndër nënshkruesit e Pavarësisë së Kosovës, këtij akti më sublim, të historisë sonë më të re. Ishte ëndrra shekullore e popullit tonë, tash më e bërë realitet, e njëmendësuar, falë gjakut të sa e sa brezave ndër mote. Dhe Ju demokristianë të dashur, dhatë një kontribut të çmuar për arritjen e lirisë dhe shpalljen, bërjen e Kosovës shtet të pavarur. Me këtë, Ju keni shkruar një faqe të ndritur të historisë sonë kombëtare; Ju jeni pjesë e kësaj historie.

2017-12-24

Të gjithë shqipëtarëve në Republikën e Kosovës, Shqipërisë dhe anembanë globit që festojnë këtë natë të shenjtë nga zemra u uroj, Gëzuar Krishtlindja!

Le të jetë kjo festë e madhe shpresë se e nesërmja, për ne dhe fëmijët tanë do të jetë më e mirë dhe çdo ditë e vitit që vjen dhe Krishlindjet e ardhshme ti festojmë ashtu siç meritojmë, me besim e shpresë të madhe dhe të bashkuar më shumë se kurrë.

Uroj qe gëzimi, shpirti e magjia e kësaj feste të sjellë më shumë paqë, dashuri dhe mbarësi në zemrat tuaja, në çdo vatër shqiptare dhe anembanë trojeve tona!

Për shumë mote, Gëzuar!

Ukë Berisha
Kryetar i Partisë Shqitare Demokristiane të Kosovës

2017-12-13

Ishte një atmosferë mjaft mirë e organizuar në ,,Restaorant zur Wage‘‘e pronarit Anton Kaqinari, të cilin e falenderojmë për mikpritje dhe shërbim cilësorë.

2017-10-16

Gjakova sot deshmoj frymen e bashkimit të madh për fitoren e madhe të PSHDK-së

“Republika e Kosovës, në agjendën e saj, ka proklamuar pa asnjë alternativë tjetër, rikthimin në familjen e popujve të lirë Europian. Mirëpo, veprimet politike dhe shtetërore të Kosovës, kanë bërë shumë pak për të sendërtuar këtë aspiratë jetike të Kosovës.

PSHDK-ja vlerëson se rruga europiane e Kosovës po tronditët rëndë nga mospërfundimi i ndërtimit të shtetësisë së Kosovës, nga rritja e islam...izmit politik, i cili është duke kontrolluar një pjese të debatit publik, të institucioneve religjioze dhe është infiltruar në institucione shtetërore. Ofensiva neo-otomane diplomatike, politike, shoqërore dhe fetaro-kulturore kundër Kosovës dhe grupet e ndryshme radikale po rrezikojnë ekuilibrin e krijuar me mund në Kosovë, dhe na japin një pamje të shëmtuar në arenën ndërkombëtare.

Rruga jonë përpara duhet të trasohet me dialog të brendshëm, me strategji të qartë për të avancuar proceset tona integruese, si në raport me etnitë e tjera, qytetarë të Kosovës, ashtu edhe me vendet fqinje dhe me partnerët tanë ndërkombëtarë, që qëndruan pranë nesh në periudhën tonë më të vështirë.

Pa një vizion demokristian nuk ka se si Kosova të bëhet pjesë e integrimeve evropiane. Ashtu sikunder ishte para luftes: pa demokristianet, nuk do të arrihej ndërkombetarizimi i çështjes së Kosovës”.

 

Kliko këtu për të parë Videon

https://www.youtube.com/watch?v=nRmn3-rrjIw

2017-10-13

Eduard Frrokaj

 

PSHDK perfaqeson nje tradite politike te rrugetimit historik ne shtetndertimin e Kosoves . Eshte Parti e sfidave , pergjegjesise , respektit per shtetin laik , demokratik , liberal dhe frymen kombetare , e ndertuar mbi vlerat e djathta politike u konceptua nga koloset e ndertimit te shtetesise se Kosoves Presidenti historik Rugova dhe figura e respektuar Akademike dhe Kombetare e kolosit Mark Krasniqi . Sot Partine ...Shqiptare Demokristiane e presin sfida te reja ne rrugen e shtetndertimit . E pret pergjegjesi qe te kanalizoj politikat e saj ne sferen politike dhe sociale ne dobi te elektoratit i cili eshte ne nje presion historik ne mes te Kosoves dhe Perendimit .
Eshte koha qe te kanalizohen keto politika ne dobi te elektoratit , vizioni dhe guximi nuk mungojne , politikat programore dhe perkushtimi i kandidateve eshte ne nivelin me te larte te perfaqesimit ,prandaj kjo eshte kohe e kthimit ,pergjegjesise , respektit per te kaluaren politike ne trasimin e rruges per te ardhmen .
Gjakova dhe Kosova me Partine Shqiptare Demokristiane perfitojne vlerat me pozitive politike , kulturore dhe kombetare prandaj vota per numrin 86 eshte vote e beses dhe shpreses , vote e ndryshimit dhe pergjegjesise .
Ky eshte moment qe te bashkuar te shkojme drejte fitores se madhe per Gjakoven dhe Kosoven . Bashke drejte fitores me numrin 86 dhe PSHDK!

2017-10-12

Në prani të  simpatizantëve dhe përkrahësve të PSHDK-së, dega e PSHDK-së në Trakaniq, ka organizuar sot një tubim me qytetarë ku mori pjesë kryetari i BD-ve të PSHDK-së në Gjakovë Anton Shalla ,si dhe disa nga kandidatët e PSHDK-së pë asamble komunale dhe antarë të kryesisë.

 

"Qeverisja e PSHDK-së me parterët e sajë mundësohet vetëm nga vota e juaj ndersa përgjegjësia për katër vitet e ardhëshme do të jet e jona dhe kjo qeverisje  do të jetë qeverisje e zhvillimit ekonomik, ne do t’i mbështesim idetë e rinisë dhe do t’i implementojmë ato. Këtë dinamizëm të rinisë demokristiane  nuk do ta zbehim, por do ta forcojmë,ne do te kemi rritje 300% ne zgjedhjet e 22 tetorit,jemi bashkuar për fitore dhe të bashkuar do te festojmë fitoren me 22 tetor.”, ka thënë kryetari Anton Shala.

 

Trakaniqi edhe kësaje rradhe në mbeshtetje të PSHDK-së, sikurse Qerimi, Lug bunari, Beci dhe Zhdrella ku sonte na priten dhe na perkrahen pa rezerve.

 

Të bashkuar për fitore. Voto PSHDK nr. 86!

2017-10-12

Po vazhdon mbajtja e tubimeve me elektorat, me anëtarë dhe simpatizantë për ti dhënë mbështetje kandidatëve të PSHDK-së për Kuvend të Komunës ku po shpalosët programi dhe vizioni e PSHDK-së për zhvillimin e Komunës së Klinës në katër vitet e ardhshëm të qeverisjes.

Në të gjitha tubimet në Komunën e Klinës, PSHDK-ja po gëzon përkrahje të madhe te qytetarët, që garanton sukses. Demokristianët janë të vendosur në mbështetje të PSHDK-së që tregon vlerësimin e tyre për punën tonë dhe besimin për angazhimin tonë. #PSHDK86

2017-10-11

Me sloganin "Të bashkuar për fitore", Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës (PSHDK) sot ka mbajtur tubim zgjedhor me elektoratin e saj në Fshaj,Ujz dhe Firze.

 

Në fjalën e tij të rastit, Kryetari i BD-ve Anton Shala tha se këto fshatra kanë mbetur dhe janë anashkaluar nga investimet   , dhe në vazhdimësi ka nevojë për mbështetje  dhe investime. Në mandatin e ardhshëm do të kemi përfaqësim prej secilit  fshatë në Kuvend Komunal në Gjakovë,këtë do ta kemi vetem duke votuar nr 86 dhe Partin e juaj ,Partin Demokristiane të Kosovës. Prandaj kërkojmë votën tuaj edhe për kandidatët tanë për Kuvend Komunal. Vetëm në atë mënyrë mund ta zhvillojmë dhe te sjellim investimet që kanë munguar ne këto vende,sepse  zeri demokristian do të jetë zëri i juaj i ashtu siç ,duhet  ka thën Shala.

 

Edhe në këtë takim PSHDK-ja mori mbeshtetje te fuqishme , PSDHK-ja po kthehet aty i takon. Të bashkuar për fitore, VOTO PSHDK nr. 86!

2017-10-11

Dega e PSHDK-së ne Dersnik mbajti tubimin elektoral më anëtarë dhe simpatizantë për ti dhënë mbështetje kandidatëve të PSHDK-së për Kuvend të Komunës.Ne këtë tubim ishin

prezent  kryetari i PSHDK-së Dr. Ukë Berisha dhe nënkryetari Prof. Ndue Shabani.

 

PSHDK po gëzon një mbështetje të fuqishme në të gjitha degët në Klinë gjithashtu edhe ne Dresnik.

 

#TëBashkuarpërFitore Voto nr. 86 PSHDK

2017-10-11

Vazhdojnë takimet me qytetaret dorë me dorë, përkrahja për PSHDK-në me nr. 86 është më e madhe se asnjëherë. Të bashkuar për fitore!

2017-10-08

Sot me 08.10.2017 dega e Ranocit mbajti tubimin elektoral më anëtarë dhe simpatizantë të PSHDK-së ku u shpalosë programi dhe vizioni e PSHDK-së për zhvillimin e Komunës së Klinës në katër vitet e ardhshëm.

Edhe në këtë tubim si edhe në të gjitha tubimet tjera të Komunës së Klinës, PSHDK-ja po gëzon përkrahje të madhe te qytetarët.

Në tubim ishte edhe Kryetari i PSHDK-së Dr. Ukë Berisha, nënkryetari Ndue Shabani dhe anëari e Kryesisë qendrore të PSHDK-s dhe Kryetar i BD-ve në Klinë Z. Tush Dedaj. #PSHDK86

2017-10-08

Ka vazhduar fushata zgjedhore e Pshdk -së në Kusar.

 

Ne kuadër të fushatës zgjedhore te 22 tetorit,PSHDK ka vazhduar me fushatën e saj ne Kusar të Gjakovës,nje pritje e jashtëzakonshme nga dega e PSHDK-së në

Kusar,të pranim ishin edhe zv/kryetari i PSHDK-së z.Zef Morina ,kryetari i BD-ve  Anton Shala dhe antarë të tjerë të kryesis qendrore,PSHDK mori një mbështetje të fuqishme nga dega e Kusarit dhe u deklaruan se masovikisht janë në mbeshtetje të Pshdk-sê.

 

#TëBashkuarPërFitore